Podsumowanie roku okiem trenera.

• autor: mondragon, 2015-01-08 09:27

Jacek Opałka - Trener I zespołu podsumowuje rok 2014

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!!!!

"Koniec starego roku i początek nowego zachęca nie tylko do podsumowań, ale i spojrzenia w przyszłość. Cóż, rok ubiegły był bardzo trudnym okresem, ale należy wyciągnąć wnioski i patrzeć w przyszłość optymistycznie. Ze sportowego punktu widzenia, nie udało się niestety utrzymać zespołu w lidze okręgowej i musieliśmy pogodzić się z faktem, że sezon 2014/2015 rozpoczniemy w niższej lidze. W takich okolicznościach zazwyczaj w klubach, następują zmiany, których efektem najczęściej jest wymiana trenera. Polonia, jak się okazało, nie jest Klubem zwyczajnym, gdyż Zarząd z Prezesem Tomaszem Malcem, zadeklarowali chęć dalszej współpracy ze mną i obdarowali mnie zaufaniem, co jest dla mnie niezmiernie ważne. Co do sytuacji kadrowej, to w Polonii w zasadzie po każdej rundzie, pojawia się pewna prawidłowość. Jako, że jesteśmy klubem w pełni amatorskim, mam tu na myśli brak gratyfikacji dla zawodników, trudno utrzymać stałą kadrę, więc mamy do czynienia z dużą rotacją zawodników. Przed obecną rundą, do wyższych lig odeszli Rafał Rybiński, Michał Morawski, Adam Chmiel, Szymon Serafin, Mateusz Czajka, Piotrek Chodkiewicz a z różnych innych powodów nie mogłem skorzystać też z Mateusza Sitka, Marcina Ziatyka, Piotrka Dzióba, czy Mateusza Chworostianego. Na ich miejsce pojawili się nowi zawodnicy, którzy potrzebowali nieco czasu, by zacząć się rozumieć, ale już dziś mogę stwierdzić, że brakowało nam doświadczenia Jacka Chodorowskiego i Krzyśka Moniuszki, przy których młodzi chłopcy, jak Kamil Bednarek, Daniel Kejdrowski, Kamil Malec czy Kamil Dziubczyński robią postępy. Pozytywnie też wprowadzili się Paweł Kuryło, Krzysiek Ogórek czy Sebastian Stasiak. Pod koniec rundy pojawili się również w naszych szeregach studenci z Hiszpanii, którzy też zasygnalizowali spore umiejętności. Jeśli z tymi zawodnikami, oraz trzonem w postaci Mateusza Michułki, Patryka Paska, Darka Grabskiego, Grześka Koreckiego, Maćka Szymczaka, ale i Rafała Marca i Bartosza Krzysztonia, którzy są jeszcze młodzieżowcami, uda się solidnie przepracować zimowy okres przygotowawczy, to runda wiosenna powinna być udana. A mamy nad czym pracować. Po słabym początku rozgrywek, później nasza gra była coraz bardziej skuteczna, ale jej jakość w defensywie, była na poziomie, który absolutnie mnie nie zadawala. Popełnialiśmy zdecydowanie za dużo błędów, czego efektem były tracone bramki. Po 13 meczach zgromadziliśmy 20 punktów, strzeliliśmy 32 gole, ale straciliśmy aż 27. To czytelny sygnał, że właśnie ten element musimy poprawić. Jeśli chodzi o ofensywę, to oczywiście nie będziemy zapominać o jej doskonaleniu. W tym elemencie gry, w minionej rundzie z dobrej strony pokazali się: Grzesiek Korecki, zdobywca 11 goli, Patryk Pasek (7 goli), Maciek Szymczak (4 gole i 3 asysty), choć ze względów zdrowotnych, nie mógł grać tyle, ile chciałbym, ale również obrońcy Paweł Kuryło i Krzysiek Ogórek, którzy również trafiali do bramki rywali. Pozytywnym elementem była również postawa zespołu pod względem motorycznym, o czym może świadczyć fakt, że z 32 strzelonych bramek, w ostatnim kwadransie trafiliśmy 14 razy, co stanowi niemal 44 % wszystkich goli.

Co do planów przed rundą rewanżową, to jak już wspomniałem, chciałbym, by tym razem rotacja zawodników była jak najmniejsza i byśmy mogli pracować w tym samym składzie osobowym. Wspólne zajęcia treningowe rozpoczynamy 10 stycznia, mamy zakontraktowanych 10 gier kontrolnych. W pierwszej fazie przygotowań chcę przeprowadzić pomiary i testy, które mają dać obraz aktualnych możliwości wysiłkowych zawodników, by dostosować odpowiednie obciążenia treningowe. Jednakże pierwszy sparing rozegramy już 17 stycznia, gdyż chcę możliwie dużo czasu poświęcić na wprowadzenie i doskonalenie pewnych elementów taktyki, którą chciałbym realizować. Kluczem jednak do przysłowiowego sukcesu będzie frekwencja na treningach. Wierzę, że ta grupa zawodników, ma świadomość, że ten kilkutygodniowy okres przygotowawczy, jest fundamentem dobrych wyników w przyszłości i zrobią wszystko, by ten czas wykorzystać najbardziej optymalnie.
Na koniec wszystkim sympatykom piłki nożnej i sportu w ogóle, chcę życzyć wielu wrażeń i pozytywnych emocji w Nowym 2015 Roku”.